"Książka którą oddajemy do rąk czytelników, jest efektem pracy grupy byłych lub obecnych studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Postawili sobie za cel zaprezentowanie wypowiedzi organów władzy sądowniczej dotyczących Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r.
Dało to możliwość przedstawienia rzeczywistej treści, jakiej nabrały jej przepisy w ciągu dziesięciu lat swojego obowiązywania. W książce zestawiono wybrane tezy z uzasadnieniem do orzeczeń przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego oraz, choć rzadziej, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego orz innych sądów.