"Monar. Moje ocalenie" Marka Plony wyrasta ze świadomości problemu narkomanii i innych uzależnień, na które szczególnie podatna jest młodzież wkraczająca w okres dojrzewania.
Opisuje losy bohatera, który zaczynał niewinnie, ale systematycznie popadał w coraz większe kłopoty, kończąc na twardych narkotykach i ciągłych powrotach do więzienia. Trzeźwość w tym wypadku nie jest cudem darowanym przez los, lecz efektem zwycięskich zmagań człowieka z własnymi słabościami i pułapkami, jakich nie szczędziło mu życie.
Każdy, kto chce taką walkę podjąć, zasługuje na szansę i pomoc. [...\ Gratulując Autorowi osobistego i literackiego sukcesu, życzę wszystkim Czytelnikom, aby lektura tej książki okazała się dla nich najlepszą formą profilaktyki i aby cierpienie, jakiego doświadczyli Autor i jego bliscy, nigdy nie stało się ich udziałem.
Jolanta Łazuga-Koczurowska Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia MONAR objętość 254 strony; oprawa broszurowa; seria Beletrystyka, projekt Wydaj się