Kolega pana Tomasza, specjalizujący się w malarstwie Wyspiańskiego, zostaje poinformowany anonimowym telefonem, że obrazy mistrza zgromadzone w Muzeum Narodowym w Warszawie są falsyfikatami. Uważne oględziny potwierdzają tę rewelację.
Pan Samochodzik, z pomocą Pawła i nowego pracownika departamentu Seweryna Żmijewskiego, rozpoczyna śledztwo w tej sprawie. Dzięki szerokiej wiedzy - tak z zakresu historii sztuki, jak i natury ludzkiej - panu Tomaszowi udaje się wytypować sprawcę i odzyskać cenne oryginały.