ŻYCIE TO PODRÓŻ I ZAPEWNE W TAKI CZY INNY SPOSÓB DOŚWIADCZYSZ TAKIEGO MIEJSCA JAK STACJA NL. Stacja NL jest jak dworzec kolejowy - dla jednych to miejsce pracy, dla innych etap w podróży, dla kolejnych przystań będąca namiastką domu.
To miejsce, którego możesz doświadczyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie, a może właśnie już tam jesteś? Tutaj spotykają się ludzie z różnych zakątków świata, wnoszący własne przyzwyczajenia, kultury, obyczaje.
Docierają tu często sponiewierani przez życie, jedni wyczerpani, inni udający Panów Świata. Ci bardziej zagubieni sięgają po alkohol, narkotyki i inne używki, próbując uciec przed sobą i ciężką przeszłością.
Ta książka to studium psychologiczne, a filozoficzne dysputy między głównymi bohaterami pozwalają na chwilę refleksji nad życiem zarówno bohaterów, jak i własnym. Autor dobitnie opisuje ekstremalne zdarzenia i sytuacje, z jakimi mierzą się zarobkowi emigranci, tuż po tym jak zdecydowali się podpisać kontrakt z agencją pracy.
Wśród bohaterów jest Adam, niegdyś pozbawiony przez żonę środków do życia, dziś jako prekariusz dzielący się swoją filozofią spokoju i pogodzenia ze światem. Te i inne zawarte w tej książce historie pokazują życie ,,zwykłych" ludzi wędrujących po świecie.