Wąska ścieżka Dlaczego odszedłem z Kościoła

Wąska ścieżka Dlaczego odszedłem z Kościoła

36,99 zł
Zobacz ofertę

W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek - były jezuita - opowiada o dzieciństwie w PGR, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, o fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym i wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy.

Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy - chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Leszek Kołakowski, ks.Józef Tischner czy Zygmunt Bauman oraz niezliczone lektury.

  • "Właśnie z takim Kościołem spotkałem się, pracując nad filmem tylko mnie.

Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie, poszukiwał swojej "wąskiej ścieżki". Kościołem zamkniętym, zacofanym, panicznie bojącym się prawdy i ludzi myślących.

  • Profesor Obirek zna te wszystkie kościelne fobie od środka.
  • Przedstawia je bardzo celnie, ale z właściwą dla siebie delikatnością.

Rysuje w sumie smutny obraz Polski zdominowanej przez to wstecznictwo, które zapoczątkował papież polak" - Marek Sekielski, producent filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" "Moja perspektywa jest taka, że polski katolicyzm nie tylko oddalił się w ostatnich 30 latach od chrześcijaństwa, ale też przestał być religią. Teza wydaje się mocna, mam jednak argumenty, które przytaczam w tej książce, które nie dadzą się odeprzeć.

  • dr hab.
  • STANISŁAW OBIREK - ur.

Paradoks polega na tym, że to nie ja odszedłem z Kościoła, ale to Kościół porzucił swoją misję" - Stanisław Obirek, fragment wstępu O Autorach: Prof. w 1956 roku, antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta.

  • Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum". Były jezuita - wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego.

  • Wydał m.in.
  • prace: "Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks.
  • Piotra Skargi", "Umysł wyzwolony.
  • W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu", "Uskrzydlony umysł.
  • Antropologia słowa Waltera Onga", "Polak katolik?" i rozmowę z Zygmuntem Baumanem "O Bogu i człowieku".
  • ARTUR NOWAK - ur.
  • rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii "Żeby nie było zgorszenia.

w 1974 roku, adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. Ofiary mają głos" (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi i obecnymi księżmi "Duchowni o duchownych", a także dziećmi duchownych "Dzieci, które gorszą".

  • Centralna postać dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Napisał też "Kroniki opętanej" - powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller "Zło" (współautor Mariusz Zielke).

📘 Wąska ścieżka Dlaczego odszedłem z Kościoła
Sprawdź cenę i dostępność tej publikacji.
👉 Zobacz ofertę

Powiązane produkty

Helenka
Stanisław Jachowicz Bajki i powiastki Helenka Helenka rozkoszne dziecię. Wesoło pędziła...
3,49 zł
Kocha, nie kocha. Kocha, nie kocha 2 - Ja i Marco
Ida nigdy nie była tak naprawdę zakochana, ale spotyka Marca, który przypomina księcia ...
7,99 zł
Call of Duty: Black Ops - Osiągnięcia - poradnik do gry
Założeniem tego poradnika jest udzielenie pomocy w zdobyciu wszystkich osiągnięć (achie...
6,56 zł