Budowanie relacji opartych na szczerości, zaufaniu, bliskości to ogromne wyzwanie i śmiało możemy powiedzieć, że praca, która nigdy się nie kończy. Praca na całe życie.
Bliskie relacje mogą nas wzmacniać, rozwijać, kształtować i pomóc nam wzrastać, ale tylko pod warunkiem, że o nie dbamy. Z troską, szacunkiem i uważnością nie tylko na tego drugiego człowieka, ale też na siebie.
Ta praca zawsze zaczyna się od nas samych, czy tego chcemy, czy nie. To, co wnosimy do relacji jest tak samo ważne, jak to, co dzięki niej zyskujemy.
Przechodząc przez lekcje, do których zaprasza nas z czułością i mądrością autorka, Natalia de Barbaro, miałam z tyłu głowy słowa amerykańskiej psychoterapeutki Virgini Satir, zajmującej się terapią rodzin. Cytat, który dla mnie osobiście jest kwintesencją tego, czym jest zdrowa i dobra relacja, ale też trafnym i pięknym podsumowanie tego, co możemy wynieść z tego programu: „Chcę Cię kochać bez ucisków, doceniać bez osądzania, dołączyć do Ciebie bez napierania, zaprosić Cię bez żądania, zostawiać bez winy, wyrażać ocenę bez obwiniania, i pomagać Ci bez obrazy.
Mam poczucie, że to prawdziwe spotkanie i wzbogacanie siebie nawzajem, o którym pisze Satir, wybrzmiewa w słowach Natalii de Barbaro bardzo mocno. W każdej z trzech przestrzeni, po których oprowadza nas autorka krok po kroku, otulonych niewidzialną i nierozerwalną nicią: przestrzeń rozmowy, wolności i serdecznej więzi.
Możemy je traktować, jako filary dobrej relacji, albo nawiązując do wspomnianego cytatu, jako most do autentycznego spotkania i budowania siebie wspólnie. Spotykamy się nie tylko z tą drugą osobą, z którą tworzymy daną relację, ale spotykamy się również z tym, co w nas aktualnie żywe i prawdziwe.
Mięsień, który wzmacniamy w praktyce, tylko i wyłącznie. To od nas zależy, od naszych decyzji i wyborów, czy odsłonimy siebie, czy powiemy o tym, co nas boli, czy podzielimy się tym, co czujemy, czy powiemy „kocham” lub „tęsknię za Tobą”.
Co więcej, praktykowanie autentyczności uczy nas szacunku do siebie i do osób, z którymi idziemy przez życie, czy spotykamy na swojej drodze na krótki czas. Treści, którymi dzieli się Natalia de Barbaro, pytania i ćwiczenia, które zadaje, czule zapraszają do wzmacniania tego mięśnia i weryfikowania tego, co w nas prawdziwe, a co wyuczone.
Sprawdzania, czy ta relacja, którą tworzymy, nas wzmacnia, czy okrada. I to nigdy nie będzie łatwy proces, ale bez wątpienia to praca, za którą możesz sama sobie później podziękować.
Zmieniając siebie, możemy zmieniać świat, więc zacznijmy od tych relacji, które są dla nas najważniejsze. Przestrzeń rozmowy, od której zaczynamy tę podróż ku dobrym relacjom, to przede wszystkim przestrzeń, w której mamy w sobie gotowość na spotkanie z drugim człowiekiem, na jego inność, na potrzeby być może tak różne od naszych.
Ale to również przestrzeń na samą siebie, w której uczymy się , jak mówić o tym, co dla nas ważne, o tym, czego my potrzebujemy i czego chcemy. Przestrzeń rozmowy Jak przygotować się do rozmowy z bliskimi na trudny dla nas temat Co dać sobie w zamian za komunikat typu „On/ona powinien/powinna się domyślić”?
Przestrzeń wolności to miejsce, w którym przyglądamy się temu, gdzie zaczynamy i gdzie kończymy się my, jako jednostka, jako człowiek. Czy dajemy sobie prawo do bycia sobą w relacji, czy jednak w imię akceptacji, w imię utrzymania związku, z tego prawa rezygnujemy?
Przestrzeń wolności Jak zadbać o swoją autonomię i nie ulegać innym Jak komunikować potrzebę bycia samemu ze sobą, uwzględniając potrzeby bliskich Jak żyć osobno razem? Na przestrzeń serdecznych więzi patrzymy z dwóch perspektyw: relacji rodzic-dziecko, ale też z perspektywy związków intymnych.
To właśnie tutaj przyglądamy się temu, za czym tak wielu z nas bardzo tęskni, czyli bliskości i czułości, ale też jej braku. Mierzymy się z pytaniami, których nie sposób ominąć, jeśli chcemy budować związek oparty na szacunku i miłości do siebie i drugiej osoby.
Bez pretensji, bez focha, z szacunkiem i życzliwością. Rozmawiają: Natalia de Barbaro - kiedyś trenerka umiejętności społecznych, która przeprowadzała szkolenia w korporacjach i firmach.
Twórczyni i redaktor naczelna pisma psychologicznego dla dzieci Małe Charaktery oraz specjalistycznego magazynu Psychologia w Praktyce. z Natalią de Barbaro, Kasią Kucewicz i in., których celem jest szerzenie wiedzy i kompetencji psychologicznych.
Wstęp opracowała: Magdalena Kluszczyk - psycholog, coach, facylitatorka prac Brene Brown oraz Tary Mohr.